Athlete Awards

Junior Track and Field 2013

Under 11 Girls  Louisa Stiles 1st Sprints, 2nd Middle Distance & Jumps

Under 11 Girls  Georgia Fazakerley  1st Middle Distance & Jumps

Multi-Event Winner  Louisa Stiles

Under 13 Girls    Grace De Campos  1st Sprints, Middle Distance & Jumps

Under 13 Girls    Alice Stiles   1st Middle Distance & Jumps, 2nd Sprints

Under 13 Girls    Ella Barlow 3rd Sprints

Under 13 Girls    Emily Hughes  3rd Sprints

Under 13 Girls    Caitlin Carroll  2nd Jumps

Under 13 Girls   Megan Taylor  1st Throws

Under 13 Girls    Beth Taylor   2nd Throws

Multi-Event Winner    Grace De Campos

Under 15 Girls   Rebecca Hopley 2nd Sprints & Jumps

Under 15 Girls   Jessica Morrissey  1st Sprints & Jumps

Under 15 Girls   Precious Beattie   2nd Throws, 3rd Sprints

Under 15 Girls  Eve Smyth  3rd Sprints, 2nd Middle Distance

Under 15 Girls  Beth Barlow  1st Middle Distance

Under 15 Girls   Katie Cooper  3rd Middle Distance & Jumps

Under 15 Girls  Olivia Welch  1st Throws

Under 15 Girls  Zoe Morrissy   3rd Throws

Multi-Event Winner  Jessica Morrissey

Under 9 Boys  William Holmes   1st Sprints, Throws & Jumps

Multi-Event Winner  Williams Holmes

Under 11 Boys  Frankie Fox    1st Middle Distance

Under 11 Boys  James Skertchley   1st Jumps & 2nd Middle Distance

Multi-Event Winner  James Skertchley

Under 13 Boys  Sammy Warne      1st Sprints & Throws, 2nd Jumps

Under 13 Boys  Connor Fazakerley     1st Middle Distance & Jumps, 2nd Sprints & Throws

Under 13 Boys  Rhys Morrissey     3rd Jumps & Throws

Multi-Event Winner  Connor Fazakerley

Under 15 Boys   Ethan Hartley     1st Sprints & Jumps

Under 15 Boys   Matty Fox    2nd Sprints, Middle Distance & Jumps

Under 15 Boys   Sam Tarry     1st Middle Distance, 3rd Sprints & Throws

Under 15 Boys   Ben Skertchley    1st Throws & 3rd Middle Distance

Multi-Event Winner  Matty Fox

 

Senior Track and Field 2013

Under 17 Girls Gemma Hopley  1st Sprints & Throws, 2nd Horizontal Jumps

Under 17 Girls Niamh Carroll  1st Horizontal Jumps

Under 17 Girls Caitlin Whitehead  2nd,Sprints, Middle Distance & Throws.

Under 17 Girls Jessica Fairhurst  3rd Sprints

Under 17 Girls Molly Bogin  1st Middle Distance

Multi-Event Winner  Gemma Hopley

Senior Ladies Anousheh Mahjoob   1st Vertical & Horizontal Jumps

Senior Ladies Caroline Baba    1st Hurdles & Middle Distance, 2nd Horizontal Jumps & Vertical Jumps,   2nd Throws

Senior Ladies Philippa Holmes    1st  Throws

Senior Ladies Debbie Beresford  3rd Middle Distance & 3rd 3000m

Senior Ladies Jean Skitt 3rd Throws

Senior Ladies  Sarah Harrison  2nd  Middle Distance and  1st 3000m

Senior Ladies  Ann McLaughlin  2nd 3000m

Senior Ladies  Farah Vossoughi  1st Sprints

Senior Ladies  Lydia Kelly  2nd Horizontal Jumps & 3rd Sprints

Senior Ladies  Shireen Vossoughi  2nd Sprints

Multi-Event Winner   Caroline Baba

Under 17 Boys Donnacha Maguire  1st Middle Distance

Under 17 Boys Tom Taylor 2nd Middle Distance

Senior Men  Ed Fazakerley  1st 3000m/5000m & 2nd Middle Distance

Senior Men  JermaineThompson  1st Sprints

Senior Men  Julien Ernst  2nd Sprints

Senior Men  Ian Fennell  2nd Throws & 3rd Horizontal Jumps

Senior Men  Kesric Salmon 3rd Throws

Senior Men  Bernard Ward  1st 400m & 3rd Sprints

Senior Men   Ian Fennell  2nd Vertical Jump, 3rd Horizontal Jumps

Senior Men  Andrew Parsonage   1st  Middle Distance

Senior Men   David Henshaw   1st Vertical Jumps & Hurdles , 2nd  Horizontal Jumps

Senior Men  Christopher Sykes  1st Steeplechase &  2nd Hurdles

Senior Men Michael Fennell  1st Horizontal Jumps

Senior Men Martin Benson- May    3rd Middle Distance

Senior Men  Teddy Koutcha   1st Throws

Senior Men  Jonathan Stewart   2nd 3000m/5000m

Senior Men  Chris Cooper  3rd 3000m/5000m

Senior Men Cedric Sitcha  2nd Hurdles

Multi-Event Winner          Ian Fennell

 

Senior Cross Country 2013/14

Under 17 girls –Molly Bogin

Senior Women- 1st    Sonya Hynes, 2nd    Sophie Flanagan, 3rd   Kirsty Lyons

Veteran Women- 1st   Sarah Taylor, 2nd  Jane Stiles, 3rd    Alyson Adams

Under 17s boys – 1st Donnacha Maguire,  2nd Matt Graham

Junior Men – Jonathan Stewart

Senior Men – 1St Ed Fazakerley, 2nd James Hinde, 3rd Chris Sewart

Veteran Men – 1st   Lloyd Barlow, 2nd   Jason Brogan, 3rd  Mike Cunningham